KHW S.A. ma być ruchem PGG.

*Polska Agencja Prasowa i portale : www.onet.pl oraz www.nettg.pl zamiściły wywiad z wiceministrem Grzegorzem Tobiszowskim o planach dla KHW S.A. *
*Linki do stron : *
*http://biznes.onet.pl/wiadomości/energetyka/polanczenie-pgg-i-khw-w-i-kw-2017-roku *
*http://nettg.pl/news/139806/gornictwo-holding-ma-byc-ruchen-polskiej-grupy-gorniczej .*
*Zamieszczamy informacje ze strony nettg.pl *
*Po połączeniu z Polską Grupą Górniczą (PGG) Katowicki Holding Węglowy, ze wszystkimi kopalniami wchodzącymi w jego skład, ma być tzw. ruchem Grupy pod nazwą KHW. Połączenie powinno dość do skutku w pierwszym kwartale 2017 r. – podał wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.*
Podczas poniedziałkowej (19 grudnia) konferencji prasowej w Rudzie Śląskiej wiceminister potwierdził, że planowane połączenie PGG i KHW wymaga stworzenia nowego biznesplanu PGG, a także rozmów z instytucjami finansowymi na temat przesunięcia w czasie spłaty zadłużenia holdingu oraz – być może – także konwersji części zadłużenia na udziały.
– Musimy zbudować nowy biznesplan dla PGG, uwzględniający założenia połączenia ruchu KHW – bo tak chcielibyśmy, żeby ten podmiot się nazywał. Co istotne, planujemy włączyć wszystkie kopalnie: Mysłowice-Wesoła, Murcki-Staszic, Wieczorek i Wujek (wraz z rudzką częścią – Śląsk) do struktury PGG – poinformował wiceminister.
Dodał, że należąca do KHW spółka mieszkaniowa ma zostać wyłączona z KHW, natomiast spółka handlowa Katowicki Węgiel miałaby zostać połączona z należącą do katowickiego Węglokoksu firmą Węglozbyt. Administracja holdingu, w tym tzw. Centrum Usług Wspólnych, miałaby nadal obsługiwać działający w ramach PGG ruch pod nazwą KHW.
Tobiszowski zapowiedział, że w styczniu przyszłego roku planowane połączenie PGG i KHW będzie omawiane ze stroną społeczną PGG, a wstępne założenia tego przedsięwzięcia będą przedstawione Komisji Europejskiej, która notyfikowała program pomocowy dla polskiego górnictwa. Równolegle prowadzone będą rozmowy z instytucjami finansowymi.
Pytany o 2,5-miliardowe zadłużenie KHW Tobiszowski poinformował, że sprawa będzie negocjowana z instytucjami finansowymi. Przypomniał, że gdyby banki nie zgodziły się na wstępne porozumienie (tzw. umowa standstill – PAP), holdingowi groziłaby upadłość. Banki dały jednak czas na rozmowy o restrukturyzacji zadłużenia do końca roku i są skłonne przedłużyć ten czas do końca stycznia 2017.
– Nie ukrywam, że dla nas jest ważne przesunięcie na bardzo daleki okres czasu zadłużenia, ale również rozważamy konwersję na udziały – powiedział wiceminister.
Zapewnił, że połączenie obu firm będzie realizowane w taki sposób, aby nie było to dołączenie słabej i zadłużonej firmy (KHW) do PGG, która zdążyła już – w ocenie Tobiszowskiego – wypracować solidne fundamenty działania.
– Budujemy biznesplan również po to, aby zbudować pewną synergię potencjału kopalni zespolonej Wujek-Wesoła-Mysłowice-Staszic-Murcki. To są przyszłościowe kopalnie, wymagają dużych nakładów inwestycyjnych, dlatego budujemy też wsparcie finansowe dla PGG, aby udźwignęła te inwestycje – powiedział wiceminister, zapowiadając, że chodzi o uzyskanie synergii obu firm, po przeprowadzeniu sanacji finansowej.
Jak mówił, w ramach PGG ma być także przeprowadzone wydobycie węgla, który pozostał jeszcze do wybrania w katowickiej kopalni Wieczorek (kończą się tam złoża – PAP), w kopalni Wesoła oraz w ruchu Śląsku (rudzka część kopalni Wujek – PAP).

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments