Nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa.

Tuż przed Świętami Senat nie wprowadził żadnych poprawek do noweli ustawy o funkcjonowaniu górnictwa …., a w wywiadzie ( *pełny tekst na portalu : nettg.pl * ) wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski stwierdza, że *zgodnie z nowelą będą „wygaszane niektóre jednostki związane z poszczególnymi częściami kopalń”. „Chodzi o to, by przekazać te części kopalń, które już są nieistotne, które nie są związane z wydobywaniem węgla kamiennego”. Zapewniał, że nie ma mowy o likwidacji całych kopalń, tylko o ich „odciążenie”.* Według Ministerstwa Energii, nowela nie zakłada likwidacji kopalń, a dotyczy m.in. przedłużenia do 1 stycznia 2019 r. możliwości nieodpłatnego zbywania do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) SA zbędnego majątku spółek węglowych. „Majątkiem, który ma być przekazywany do SRK SA, są części zakładów górniczych, które nie prowadzą już wydobycia lub takie, w których wydobycie zakończy się w najbliższym czasie ze względu na wyczerpanie zasobów (m.in. Pole Bojków należące do KWK Sośnica, szyb Poniatowski wchodzący w skład KWK Wieczorek, Ruch Anna KWK Rydułtowy-Anna, rejon Pawłów w KWK Bielszowice)” – podkreśla resort. Nowela ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego ma umożliwić nieodpłatne zbycie kopalń, zakładów górniczych lub ich oznaczonych części do SRK SA. Określa ponadto warunki przyznawania jednorazowych odpraw pieniężnych osobom, które z tego świadczenia skorzystają od 1 stycznia 2016 r. Świadczenie ma przysługiwać pracownikom, z którymi rozwiązana została za porozumieniem stron umowa o pracę od 31 grudnia 2015 r. do 31 grudnia 2018 r. i posiadającym co najmniej 5-letni staż pracy w przedsiębiorstwie górniczym.

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Rylek
Rylek
30 grudnia 2015 18:50

Ryl ty masz rację w II-gim kwartale 2016 r. szykuje się u nas dupna kontrola skarbowa bo ceny transferowe stały się piorytetem administracji skarbowej. Weryfikacja cen stosowanych w transakcjach z podmiotami powiązanymi, analizy funkcjonalne, kompletność dokumentacji i adekwatność metod szacowania zostaną perfekcyjnie zweryfikowane a błędy mają być karane 50 % stawką podatku. ŚCUW ma co robić bo takich transakcji w ostatnich latach trochę było. Szukają ludzi którzy mają w tych kwestiach umiejętności i wiedzę bo będą pomagać w kontrolach, więc może być ciekawie.

Bolek
Bolek
29 grudnia 2015 13:56

W ostatni poniedziałek rzecznik prasowy ministerstwa finansów Mirosława Dróżdż, zwróciła się do podatników podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), którzy stosowali tzw. ceny transferowe w latach 2011-2015 do złożenia stosownych korekt w zeznaniach podatkowych, za ten okres.
Stwierdziła także, że spółki, które zdecydują się na dobrowolna korektę deklaracji podatkowych za lata 2011-2015, będą mogły skorzystać z 50% obniżki stawki ustawowych odsetek za zaległe zobowiązania podatkowe.
Przypomniała, że każda transakcja powinna odpowiadać naturalnym warunkom rynkowym, a jej cena powinna być zbliżona do ceny rynkowej, podczas gdy w przypadku podmiotów powiązanych bardzo często zdarza się, że spółka-córka płaci spółce- matce w grupie, znacznie wyższa kwotę niż wynosi wartość rynkowa określonego dobra lub usługi (najczęściej jest to korzystanie z logo, doradztwo, dostarczanie know-how).
A jak jest u nas z tym problemem ?
Kto coś o ty, wie, niech da znać.

Ryl
Ryl
Reply to  Bolek
29 grudnia 2015 18:35

No to wreszcie ktoś weźmie się za te optymalizacje podatkowe i dowiemy się ile kasy zarobiliś oraz jakie umowy podpisaliśmy. Może ktoś wreszcie wyjaśni jak oszacowano koszty ( ustalono ceny transferowe ) dla już podpisanych umów ze spółkami córkami. I jak się macie związkowcy rząd was wyręczy, ale wstyd.