POŁĄCZENIE Z KHW S.A. – NOWY BIZNESPLAN PGG

*Zgodnie z informacjami z portalu www.nettg.pl – link do strony nettg.pl/news/139682/gornictwo-polaczenie-z-khw-nowy-biznesplan-pgg .*
*Polska Grupa Górnicza (PGG) rozpoczęła przygotowania do badania sytuacji Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) w ramach tzw. due diligence*, poprzedzającego planowane połączenie obu firm. Według prezesa PGG Tomasza Rogali do fuzji może dojść w pierwszym kwartale 2017 r. O tym, że obie firmy powinny zostać połączone, poinformowało w poniedziałek (12 grudnia) Ministerstwo Energii, zapowiadając przedstawienie szczegółów w tej sprawie do końca stycznia przyszłego roku.*
W środę prezes PGG przedstawił PAP plan działań zmierzających do wypracowania modelu połączenia i finalizacji tego procesu.
– Rozpoczęliśmy przygotowania do due diligence, czyli zbadania wszystkich aspektów związanych z połączeniem; to jest aspekt technologiczny, handlowy, dotyczący całego obszaru pracowniczego, a na końcu także aspekt finansowy – powiedział PAP Rogala.
Dodał, że zanim szczegóły związane z połączeniem zostaną przedstawione udziałowcom PGG (wśród nich są m.in. spółki z giełdowych grup PGE, PGNIG i Energa), najpierw konieczne są analizy – zarówno ekonomiczne, jak i techniczne.
– Muszą być przeprowadzone standardowe prace związane z analizą skutków połączenia i one będą realizowane w najbliższych tygodniach (…). Pewne podstawowe informacje (z KHW – PAP) już dostaliśmy, teraz będziemy otrzymywać kolejne – zapowiedział prezes, wskazując, iż po etapie analiz przyjdzie czas na ustalenie wszystkich technicznych aspektów połączenia. – Myślę, że proces połączenia powinien zakończyć się w pierwszym kwartale przyszłego roku – ocenił prezes Rogala, zastrzegając, że połączenie z KHW będzie wymagało akceptacji rady nadzorczej spółki oraz zgromadzenia udziałowców.
Tomasz Rogala potwierdził, że połączenie z KHW oznacza też konieczność stworzenia nowego biznesplanu Grupy, który będą musieli zaakceptować jej udziałowcy oraz instytucje finansowe, które objęły warte ponad 1 mld zł obligacje PGG.
– To będzie nowy biznesplan, który będzie uwzględniał połączone aktywa.
Obligacje o wartości ponad 1 mld zł wyemitował też Katowicki Holding Węglowy. Według wcześniejszych informacji przedstawicieli resortu energii, jednym z najistotniejszych problemów do rozwiązania w kontekście potencjalnego połączenia PGG i KHW będzie właśnie porozumienie z bankami dotyczące warunków i terminów spłaty obligacji KHW (na razie obowiązuje tzw. umowa standstill zawarta przez holding z bankami) oraz spłata zobowiązań KHW wobec kontrahentów.
Pytany o opłacalność połączenia PGG i KHW prezes Rogala ocenił, że należy wstrzymać się z wnioskami do zakończenia rozpoczętych analiz, jednak łatwo wyobrazić sobie efekty synergii związane z takim połączeniem.
– To jest jeden zarząd, jedne koszty wielu realizowanych czynności oraz poprawa miksu produktowego, bo holding posiada węgle ciepłownicze, których nam w ofercie w takiej ilości brakuje – powiedział prezes PGG.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments