Pomoc publiczna na likwidację i koszty nadzwyczajne.

Komisja Europejska zezwoliła na wykorzystanie 7,95 mld zł „na złagodzenie społecznych i środowiskowych skutków likwidacji niekonkurencyjnych kopalń węgla do 2018 r.”. Komisja uznała, że „wsparcie to nie zakłóci nadmiernie konkurencji”. Wydając tę zgodę Komisja powołała się na decyzję Rady UE z 2010 r., która zezwala państwom członkowskim na udzielanie wsparcia mającego ułatwiać proces zamykania niekonkurencyjnych kopalń węgla, aby złagodzić jego skutki społeczne i środowiskowe.
Definicja tego pojęcia wynika bezpośrednio z zapisów art. 107 ust. 1 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz orzecznictwa Komisji Europejskiej i Sądów Unii Europejskiej. Wskazują one, iż pomocą publiczną jest wszelka pomoc, która kumulatywnie spełnia następujące przesłanki:
• beneficjentem wsparcia jest przedsiębiorca w rozumieniu funkcjonalnym; • jest udzielona za pośrednictwem lub ze źródeł państwowych w jakiejkolwiek formie; • stanowi korzyść dla beneficjenta oraz jest selektywna; • zakłóca lub grozi zakłóceniem konkurencji poprzez sprzyjanie niektórym przedsiębiorcom oraz wpływa na wymianę handlową pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej.
Należy podkreślić, iż nie spełnienie choćby jednaj z powyżej przedstawionych przesłanek nie pozwala zakwalifikować danego rodzaju wsparcia jako pomocy publicznej.
Cały artykuł na portalu www.nettg.pl ; link do strony : nettg.pl/news/139111/gornictwo-pomoc-publiczna-na-likwidacje-i-koszty-nadzwyczajne .

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments