Powstaje Polska Grupa Górnicza

W dniu wczorajszym w Kompanii Węglowej S.A. podpisano Porozumienie z organizacjami związkowymi co oznacza, że jest zgoda na powstanie Polskiej Grupy Górniczej. *Onet.biznes – **Górnicze związki podpisały we wtorek porozumienie z zarządem Kompanii Węglowej*, godząc się m.in. na 2-letnie zawieszenie wypłat nagrody rocznej. Od 1 maja kopalnie KW przejmie Polska Grupa Górnicza, której powołanie, z udziałem inwestorów i banków, nastąpi za tydzień. PGG ma rozpocząć działalność 1 maja tego roku, przejmując 11 kopalń i cztery zakłady Kompanii wraz z całą ok. 32,5-tys. załogą tej największej górniczej spółki. Chęć zaangażowania kapitałowego w PGG na łączną kwotę 1,5 mld zł zadeklarowały spółki PGE, Energa i PGNIG Termika. Przedstawiciele resortu energii poinformowali też w ub. tygodniu, że możliwa jest konwersja ok. 0,5 mld z wynoszącego ok. 1,5 mld zł długu KW wobec pięciu banków na udziały w PGG. Udziałowcem Grupy będzie też katowicki Węglokoks, który m.in. wniósł do KW 500-milionową przedpłatę. W porozumieniu związkowcy przystali na zawieszenie wypłat nagrody rocznej (tzw. 14. pensji) w latach 2017-2018 (należnej górnikom za lata 2016-2017). Wszystkie inne dodatkowe świadczenia oraz wysokość wynagrodzeń mają być utrzymane co najmniej do 1 stycznia 2018 r. – do tego czasu powinien powstać nowy układ zbiorowy pracy w firmie, którego negocjacje mają rozpocząć się „niezwłocznie”. W przypadku dobrych wyników firmy (ich analizą zajmie się specjalnie powołany zespół) „czternastka” za 2017 r. lub jej część mogłaby zostać wypłacona. Premie barbórkowe i deputaty węglowe nie zostaną zawieszone, co początkowo proponował zarząd KW. początkiem lipca tego roku – zgodnie z porozumieniem – mają powstać kopalnie zespolone. Oznacza to połączenie w jedną strukturę sąsiadujących ze sobą rudzkich kopalń Bielszowice, Halemba i Pokój; drugą kopalnią zespoloną mają być obecne kopalnie Piast i Ziemowit (w Bieruniu i Lędzinach), a trzecią kopalnie rybnickie: Chwałowice, Jankowice, Marcel i Rydułtowy. Samodzielne mają pozostać kopalnie Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych i Sośnica w Gliwicach.

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Aga
Aga
22 kwietnia 2016 11:18

Pełna treść POROZUMIENIA zawartego w dniu 19.04.2016 r. pomiędzy Kompanią Węglową S.A. ; PGG Sp. z o.o. oraz organizacjami związkowymi na portalu górniczym : nettg.pl .

Zyta co pyta
Zyta co pyta
21 kwietnia 2016 20:07

Oj nie tak szybko bo 2 prywatne banki powiedział a ku ku. Nie chcą zamiany długu na akcje/udziały. A Alior chce takich samych gwarancji jak banki prywatne. A więc jest mały duży zgryz.

Marta
Marta
20 kwietnia 2016 17:52

Wielkie mecyje, my w cuwie proponowaliśmy zawieszenie części dodatków do płac w tym 14 ki i rezygnację z innych dodatków to usłyszeliśmy że to nie jest podejście bizneesowe i nas wywalili z khw a tu taka mecyja z kuli dwóch 14 tek.
No to teraz kolej na wynagrodzenia w khw ale proponuję zacząć od zarządu i fachowców z damrota, jestem za Marta.